Már csak egy hónap volt hátra az indulásig - ezúttal a Camino del Norte, azaz az Északi Út a cél - és mivel tavaly is jó szolgálatomra volt az utasbiztosításom, ezért természetesen idén is megkötöm, nem kockáztatok. Elég sokféle biztosítás van, ezért körültekintőnek kell lennem.
Mivel tavalyról már van EU-s TB kártyám, ami 3 évig érvényes, ezért most elég csak az utasbiztosítással foglalkoznom. Plusz - bár a Caminóhoz nem kell - megcsináltattam az útlevelemet, sosem lehet tudni, mikor lesz rá szükségem a közeljövőben. Ez nem tartozik szervesen ide, de sajnos nem ment zökkenőmentesen, ezért gondoltam hogy közinccsé teszem itt, hátha segít pár embernek és nem járnak pórul úgy, mint én.
Az utasbiztosítás
Először is felugrottam a biztosítási alkusz oldalra, ahol egyébként kedvezményesen lehet Caminóra biztosítást kötni. Mivel elég sokat jövök-megyek, ezért már regisztráltam náluk, így belépés után nem kellett kitöltögetni az adataimat.
Az alapadatok kitöltése
Elég volt kiválasztani, hogy milyen céllal utazom (hagyományos) hányan megyünk (egyedül) hová (EU) és mivel (repülő), meddig fog tartani (nem tudom, ezért a biztonság kedvéért beírtam 42 napot) és az elérhetőségeimet. Utána még pár kérdés következik, például hogy milyen kütyüket viszünk magunkkal (telefon, tablet, laptop, fényképező, kamera stb) illetve hogy mennyit veszítenénk az út meghiúsulása esetén. Ez utóbbi nekem nem lényeges, mert ugyebár nem nyaralni megyek, így nincsen előre lefoglalt szállodám stb. aminek bebuknám az árát.
A biztosítók ajánlatainak listája
Ezen adatok alapján kapom a már megszokott listát, amiből kiderül, hogy melyik cég mennyiért ajánja a szolgáltatását. A cég neve melletti piktogramok mutatják, hogy milyen dolgokra ajánl kiemelt fedezetet. Utána jön az ára (a piros szám a kuponkódos kedvezménnyel csökkentett összeget mutatja), a kettő között pedig egy "Termék értékelés" szám látható. Ha erre rávisszük az egeret, megtudhatjuk, hogy pontosan mit is takar az adott ajánlat forintálisan.
Klikk a képre a galériáért!
Kedvencem a "limit nélkül" felirat, ami azt jelenti, hogy a biztosító minden költséget áll az adott esetben. Az első pár cégnél a költségek nagyjából azonosak, a különbség csak kb. 10-20%, viszont az ajánlott szolgáltatások között sokkal nagyobb differenciák vannak. Piros kerettel jelöltem a számomra legfontosabb részeket, ezek alapján választottam ki az egyik céget.
Klikk a képre a galériáért!
Ezután már csak pár kattintás: összefoglaló a kiválasztott szolgáltatás fedezeteiről, majd adatellenőrzés, fizetési mód kiválasztása és meg is vagyunk. Remélem idén nem lesz rá szükségem, de az biztos, hogy nyugodtabb leszek, hogy van biztosításom.
Az útlevél
Bár a Caminóra nem kell, mégis elmentem és megigényeltem a kormányablaknál az okmányt, jó az, ha van. Lehet 5 vagy 10 évre rendelni, én inkább ez utóbbit választottam. Ekkor összesen 14.000 forint illetéket kell a helyszínen befizetni, ami jó, hogy lehet bankkártyával is.
2018-2027 = 10 év?
Ha nem kérünk gyorsított eljárást, akkor elvileg 20 napon belül kapjuk meg az útlevelet. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy nagyjából 7-8 napon belül megérkezik vagy postán, vagy személyes átvételre a kormányablakhoz, amit a megrendeléskor kiválasztunk. Én a postát választottam, majd mikor megkaptam az okmányt jött a meglepetés: 10 helyett mindössze 9 évig volt érvényes!
Mint kiderült, valami furcsa oknál fogva úgy változtattak a jogszabályokon, hogy az ember 9. év utáni születésnapjáig tartson az érvényesség, ami az én szerencsétlen esetemben 2 héttel az igénylés után következett, így 9 év és egy bő hét lett belőle. Sajnos ez például a jogosítványok esetén is így van, ezért van olyan ismerősöm, aki hetekig vezet jogsi nélkül, mert nem akar egy évet bukni az érvényességből.
Így lesz a 10 év érvényességből 9
Sajnos a honlapjukon kint vannak ezek az információk, ezért reklamálni nem lehet. Ez azért szomorú, mert egyrészt nem ártana szólni ügyintézéskor a kormányablaknál erről, vagy akár lehetne arányosítani az illeték összegét. De még jobb lenne, ha egyszerűen úgy csinálnák, hogy az érvényesség a kiállítás dátuma plusz 10 év lenne és kész. Ha pedig mindenképpen a születésnaphoz kötnék az összes okmány érvényességét - gondolom azért, hogy az ember ne felejtse el - akkor ne a kilencedik, hanem a tizedik év után következő születésnapig tartson az érvényesség. Ez sokkal felhasználóbarátabb lenne.
Szóval figyeljetek oda, és ha tehetitek, a születésnapotok után intézzétek az útlevelet és a jogsit!
Az EU TB kártyáról itt olvashatsz!
Köszi a megosztást!
Közkívánatra elkészült Facebook oldalam, kövess ott is, ha nem szeretnél lemaradni a friss posztokról!
Ez is érdekelhet:
Az Északi Út - útinaplóm 0. napja
Camino del Norte - az utazás megszervezése
Füldugóteszt a nyugodt éjszakákért
Praktikus Camino tippek és trükkök
Ha tetszett, nyomd meg a gombot!